South Dakota USBC Hall of Fame


South Dakota USBC 

Hall of Fame


 
     
2017

Douglas Bjorke
Geraldine Ray
Lois Ewert (posthumously)
Huron
Pierre
Rapid City
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
       
2016 

Nate Hand
Ray Richey
Betty Fokken
Julie Johnson
Nancy Boynton
Jo LaRoche
Rapid City
Rapid City
Sioux Falls
Huron
Bath
Ft. Pierre
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
Pioneer
2015

Marty Barington
LaVern Fischer 
Marla Paulsen
Terry McNamara
Carol Rettkowski-Gregg
Richard Weisz
Mitchell
Sturgis
Harrisburg
Rapid City
Brookings
Sturgis
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2014
John Sharkey
Danita Allen
Casey Gerry
Brady Badger
Deborah Bjelland
Helen Louison
Rapid City
Chamberlain
Rapid City
Pierre
Rapid City
Rapid City

Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
 
2013

Fred Kiewel
Clint Dunker
Ron Galbraith
Dorothy Dean (posthumously)
Robert Chamberlain
LeRoy DeBeer
Carol Ellston
Gene & Het Haviland
Rapid City
Sturgis
Rapid City
Sioux Falls
Aberdeen
Brookings
Sioux Falls
Rapid City
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
2012
 
Patty Fanter

Scott Stabnow
Gayle Bussell
John Zilverberg
Rapid City

Pierre
Huron
Highmore
Superior Performance &
Meritorious Service 
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2011

Doug Tennyson
Fay LeClair
Ruth & Clarence Simonsen
Rapid City
Sioux Falls
Menno
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2010
 
Steve DuVall
Steve Pelzl
Kristy Foreman
Teresa Norby
Alice "Spike" Herman
Larry Becker
Alma Gruenig
Rapid City
Aberdeen
Rapid City
Brookings
Rapid City
Brookings
Rapid City
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
2009
 
Milford "Gene" Kast

Sean Mason
Kathy McNamara
Jan Putnam
Dale Brownell
D'Anna Fischer
Rosalie "Rosie" Wheeler
Peter Sigler
Don Boyd
Rapid City

Brookings
Rapid City
Gayville
Spearfish
Sturgis
Rapid City
Rapid City
Yankton
Superior Performance & 
Meritorious Service
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
Pioneer
2008

Charles Turner Jr
 
Carole Gilbertson
Dennis Tomhave
Norma Sheffield
Richard "Dick"Walker
Arline Mustar
Yankton

Rapid City
Vermillion
Brookings
Rapid City
Montrose
Superior Performance &  
Meritorious Service
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
Pioneer
2007
Douglas McHugh
Avis Felter

Huron
Lead

Superior Performance
Meritorious Service