Youth Awards

 

2019 Youth Award
Recipients


 

Star of Tomorrow
Marissa Kearin, Madison


Youth Ambassador
Brooklyn Gagnon, Sioux Falls
Reece Hartmann, Sioux Falls


Junior Youth Ambassador
Alexis Shea, Brandon
Michael Oakland, Sioux Falls


Coach of the Year
David Lowe, Rapid City


Promoter of the Year
Patty Fanter, Rapid City

Stephanie Baatz, Sioux Falls

Hall of Fame

 

2019 Hall of Fame
Inductees


Superior Performance
Brandyn Crawford, Rapid City
Stacy Barta, Yankton
Jeremy Sonnenfeld, Sioux Falls
Larry Anderson, Aberdeen
Todd Kautz, Yankton


Superior Performance ~ Classic
Debi Stewart, Brookings


Pioneer Award
Frank Osborn Sr., Yankton
(posthumously)


Bowling Family
McChesney, Lees, Slusser, Ross
Rapid City/Aberdeen

 

TOP SCORES

 

Please email bowlinginfo@bowlsd.com
to advise of Top Scores


2019 - 2020
Male Top Series
750 Series or better

 

Austin Arbogast, Huron  851
Drew Balta, Sioux Falls  835
Nate Hand, Rapid City  827
Bo Johnson, Huron  824
Wade Juve, Rapid City  818
Russ Oviatt, Sioux Falls  815
Duncan DeVries, Sioux Falls  814
Jim Meyer, Rapid City  805
Tim Ayers, Rapid City  804
Jeff Campbell, Sioux Falls  802
Matt Galbraith, Rapid City  799
Gary Scaggs, Rapid City  799
Justin Ihnen, Sioux Falls  789
Vince Spease, Rapid City  785
Adam Wortman, Rapid City  785
Adam Danielsen, Sioux Falls  784
John Jacobs, Rapid City  784
Michael Kinzler, Sturgis  772
Justin Ebsen, Rapid City  770
Ryan Goehner, Huron  770
Steve DuVall, Rapid City  769
Derek Patton, Rapid City  767
Dave Howard, Brookings  766
Andy Wieczorek, Sioux Falls  766
Terry McNamara, Rapid City  764
Charlie Moore, Sioux Falls  764
Jordan Thompson, Sioux Falls  763
Michael Van Deventer, Sioux Falls  763
Brian Grovijahn, Sioux Falls  762
Ron Disbrow, Sioux Falls  760
Doug Hansen, Sioux Falls  760
Dave Brunken, Sioux Falls  758
Troy DePauw, Huron  758
Jeff Patterson, Rapid City  758
Royle Ackerman, Rapid City  756
Larry Anderson, Aberdeen  756
Steven Virchow, Arlington  755
Josh Smith, Sioux Falls  753
Aaron Stettnichs, Sioux Falls  753
Wes Goehner, Huron  752
Bob Stammers, Rapid City  751

 


2019 - 2020
Female Top Series
600 Series or better

 

Deidre Ross, Rapid City  750
MaKiah Schweigert, Huron  717
Sherri Bucholz, Rapid City  714
Brandyn Crawford, Rapid City  696
Rachael Galbraith, Rapid City  692
Shanda Rieker, Aberdeen  690
Heather Wilkinson, Aberdeen  690
Haley Mathes, Sioux Falls  676
Kara Busch, Sioux Falls  673
Carol Goodrich, Rapid City  673
Jessica Groves, Rapid City  673
Brandi Fitzgerald, Huron  671
Tawney King, Rapid City  678
Heather Melvin, Sioux Falls  665
Michelle McKenzie, Sioux Falls  660
Heidi Ayers, Rapid City  643
Patty Fanter, Rapid City  641
Stephanie Ayers, Rapid City  640
Debby Slusser, Rapid City  638
Kristy Jones, Rapid City  634
Kaitlin Graham, Sioux Falls  631
Nikki Hesse, Rapid City  624
Randi Mosset, Sioux Falls  620
Sammi Moen, Rapid City  619
Connie English, Sioux Falls  618
Liza Bohls, Rapid City  617
Dee Kimball, Sioux Falls  616
Tammy Lees, Rapid City  615
Steph Larson, Sioux Falls  614
Eden McGourty, Sioux Falls  611
Liz King, Rapid City  609
Ashley Jungemann, Huron  608
Missy Price, Sioux Falls  606
Keeryn Huntington, Rapid City  605
Brenda Schrunk, Sioux Falls  605
Julie Zastrow, Rapid City  605
Mary Allison, Rapid City  604
Candy Deyo, Rapid City  604
Haley Park, Sioux Falls  604
Traci Bartekoske, Sioux Falls  602
Brandy Foreman, Rapid City  600
Adrianna Spaethe, Sioux Falls  600











 

South Dakota USBC Facebook