Wednesday, August 5, 2020

South Dakota USBC Hall of Fame

2020Jackie Crady
Douglas Thompson
Wade Juve
Danita Allen
Gene Graber
Aberdeen
Aberdeen
Rapid City
Chamberlain
Sioux Falls
Superior Performance
Superior Performance 
Superior Performance 
Meritorious Service
Pioneer 
2019 Larry Anderson
Stacy Barta
Jeremy Sonnenfeld
Todd Kautz
Brandyn Crawford
Debi Stewart
Frank Osborn Sr.
Aberdeen
Yankton
Sioux Falls
Yankton
Rapid City
Brookings
Yankton
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance ~ Classic
Pioneer
2018 Bruce Rall
Gary DeReu Sr
Jim Lovell
Mardell Colbeck
Howard Sharkey
Marlin HIntz
Dale O'Connell
Black Hawk
Sioux Falls
Hot Springs
Brookings
Rapid City
Brookings
Kadoka
Superior Performance
Superior Performance ~ Classic
Superior Performance ~ Classic
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
2017 Douglas Bjorke
Douglas Bjorke
Geraldine Ray
Lois Ewert (postdumously)
Huron
Pierre
Rapid City
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2016  Nate Hand
Ray Richey
Betty Fokken
Julie Johnson
Nancy Boynton
Jo LaRoche
Rapid City
Rapid City
Sioux Falls
Huron
Batd
Ft. Pierre
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
Pioneer
2015 Marty Barington
LaVern Fischer 
Marla Paulsen
Terry McNamara
Carol Rettkowski-Gregg
Richard Weisz
Mitchell
Sturgis
Harrisburg
Rapid City
Brookings
Sturgis
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2014 John Sharkey
Danita Allen
Casey Gerry
Brady Badger
Deborah Bjelland
Helen Louison
Rapid City
Chamberlain
Rapid City
Pierre
Rapid City
Rapid City
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2013 Fred Kiewel
Clint Dunker
Ron Galbraitd
Dorotdy Dean (postdumously)
Robert Chamberlain
LeRoy DeBeer
Carol Ellston
Gene & Het Haviland
Rapid City
Sturgis
Rapid City
Sioux Falls
Aberdeen
Brookings
Sioux Falls
Rapid City
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
2012 Patty Fanter

Scott Stabnow
Gayle Bussell
John Zilverberg
Rapid City

Pierre
Huron
Highmore
Superior Performance &
Meritorious Service 
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2011 Doug Tennyson
Fay LeClair
Rutd & Clarence Simonsen
Rapid City
Sioux Falls
Menno
Superior Performance
Meritorious Service
Pioneer
2010 Steve DuVall
Steve Pelzl
Kristy Foreman
Teresa Norby
Alice "Spike" Herman
Larry Becker
Alma Gruenig
Rapid City
Aberdeen
Rapid City
Brookings
Rapid City
Brookings
Rapid City
Superior Performance
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
2009 Milford "Gene" Kast

Sean Mason
Katdy McNamara
Jan Putnam
Dale Brownell
D'Anna Fischer
Rosalie "Rosie" Wheeler
Peter Sigler
Don Boyd
Rapid City

Brookings
Rapid City
Gayville
Spearfish
Sturgis
Rapid City
Rapid City
Yankton
Superior Performance & 
Meritorious Service
Superior Performance
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
Pioneer
2008 Charles Turner Jr
 
Carole Gilbertson
Dennis Tomhave
Norma Sheffield
Richard "Dick"Walker
Arline Mustar
Yankton

Rapid City
Vermillion
Brookings
Rapid City
Montrose
Superior Performance &
Meritorious Service
Superior Performance
Meritorious Service
Meritorious Service
Pioneer
Pioneer
2007 Douglas McHugh
Avis Felter
Huron
Lead
Superior Performance
Meritorious Service
Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2020 by South Dakota State USBC
Back To Top